Pozycja odwrócona, do której zalicza się stanie na głowie, jest ćwiczeniem które wzmacnia nasze ramiona oraz barki, a także mięśnie brzucha. Ćwiczenie to ma także szereg innych zalet, m.in.:
- łagodzi napięcie nerwowe,
- pobudza krążenie krwi w całym organizmie,
- dodaje dużo pozytywnej energii,
- usprawnia pracę płuc.
Wykonanie ćwiczenia wymaga dużego skupienia i spokoju. Stanie na głowie, to jedno z najtrudniejszych ćwiczeń, ponieważ wymaga nie tyle zręczności, co ogromnej siły pracy nóg oraz rąk. Jeśli decydujemy się wykonać to ćwiczenie w domu i robimy to po raz pierwszy, to warto zadbać o to, by była przy nas osoba, która mogłaby nam pomóc wykonać to ćwiczenie, tzn. przytrzymać lub podnieść nogi, jeśli byłby z tym problem.
Przygotowujemy sobie matę oraz koc. Matę do ćwiczeń składamy na 3 części, a w środku umieszczamy koc, aby głowa nie opierała się na twardym podłożu. Następnie klękamy na macie, splatamy ręce w „koszyk” i układamy je na podłodze. Łokcie ustawiamy na szerokość barków. Głowę kładziemy w taki sposób, aby dotykała wierzchołkiem naszych splecionych dłoni. Teraz podnosimy pośladki do góry, jak najmocniej zbliżamy je do ściany. Ważne jest, abyśmy cały czas mieli wyprostowane plecy.
Potem przychodzi czas na wykonanie najtrudniejszego zadania w tym ćwiczeniu, czyli podniesienie nogi do góry. Wymaga to ogromnej siły, ponieważ ciężar nóg należy podnieść całkowicie do góry, „przyklejając” je w pozycji pionowej do ściany. W pozycji odwróconej powinniśmy pozostać przynajmniej przez 10 oddechów.
Pamiętajmy o tym, że kończąc stanie na głowie, nie powinniśmy wykonywać żadnych gwałtownych ruchów, tylko spokojnie postawić nogi na podłodze i powoli wstać.