Rozciąganie mięśni klatki piersiowej

Rozciąganie mięśni klatki piersiowej

Ćwiczenia rozciągające mięśnie klatki piersiowej, które znajdują się poniżej mogą być wykonywane zarówno przez osoby dorosłe, jak i przez małe dzieci, które od najmłodszych lat powinny ćwiczyć nie tylko prawidłową postawę, ale także prawidłowe oddychanie, które wzmocni ich klatkę piersiową.

Poniższe ćwiczenia wykonywane są za pomocą woreczków oraz piłki. Często wykonuje się je w szkole, na zajęciach wychowania fizycznego.  Ćwiczenia są proste, a przy tym urozmaicone np. użyciem piłki.

Ćwiczenie 1.

Stajemy w klęku podpartym, ręce uginamy w łokciach i kładziemy je na podłożu. Są to tzw. opady tułowia, które nie tylko rozciągają klatkę piersiową, ale także wzmacniają jej mięśnie. Ćwiczenie można powtórzyć ok. 10-15 razy.

Ćwiczenie 2.
Stajemy wyprostowani na macie. Ręce kierujemy do góry, jednocześnie robiąc wdech. Przy wydechu ręce kierują się ku dołowi. Ćwiczenie z pozoru wydaje się proste, jednak należy się przy nim maksymalnie skupić. Ważne jest, aby wyrównać oddech. Wykonując to ćwiczenie dobrze jest zamknąć oczy, aby nic nas nie rozpraszało, a następnie wykonywać głęboki wdech i długi wydech.

Ćwiczenie 3.

Kładziemy się na macie na brzuchu. Ręce wyciągamy przed siebie, trzymając w nich woreczki, które maja służyć jako lekkie obciążenie. Następnie odrywamy ręce od powierzchni maty i staramy się jak najdłużej utrzymać je w górze, pamiętając jednocześnie o oddychaniu. To samo ćwiczenie można także wykonać za pomocą niewielkiej piłki.

Ćwiczenie 4.

Ćwiczenie z piłką fitness. Piłkę można wykorzystać nie tylko do ćwiczeń związanych z rozciąganiem kręgosłupa, ale także do rozciągania klatki piersiowej. Pozycja wyjściowa jest następująca: Kładziemy się na piłkę tyłem, tzn. na plecach. Wówczas wyginamy się w taki sposób, że nasza klatka jest maksymalnie otwarta. Nogami wędrujemy do przodu i do tyłu. Ręce swobodnie opadają na boki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*