Podciąganie się na drążku przede wszystkim wzmacnia mięśnie ramion i barków. Ci, którym zależy na wyrzeźbionej klatce piersiowej, a także na umięśnionych bicepsach, powinni zacząć trenować podciąganie się na drążku przynajmniej 3-4 razy w tygodniu. Podciąganie się na drążku daje szybkie i trwałe efekty tylko wtedy, gdy jest wykonywane odpowiednią techniką. Jak powinno wyglądać poprawnie wykonane podciągnięcie?
Przede wszystkim pamiętajmy o tym, by zarówno nogi, jak i dłonie były ustawione w odpowiedniej szerokości, dużo większej niż szerokość barków. Najlepiej w takiej odległości, jaka jest przedstawiona na obrazku.
Potem chwytamy drążek na dwa sposoby – nachwytem lub podchwytem. Co lepsze? Ciężko powiedzieć, jednak częstszą metodą jest stosowanie nachwytu, dzięki któremu w trening zaangażowanych jest więcej mięśni, także mięśnie brzucha. Natomiast przy podciąganiu podchwytem wycisk koncentrowany jest na bicepsach. Poza tym, podczas podciągania nogi powinny być ugięte w kolanach i skrzyżowane. Prawidłowe podciągnięcie jest wtedy, gdy broda podczas podciągnięcie jest ponad drążkiem. Aby lepiej zobrazować trening na drążku, warto zapoznać się z krótkim instruktażowym filmikiem:
2. Uginamy nogi w kolanach i krzyżujemy stopy za sobą, w celu utrzymania równowagi.
3. Podciągamy się, aż nasz podbródek będzie na wysokości drążka.
4. Następnie opuszczamy się do wyprostu rąk w stawach łokciowych.
Podczas realizacji ćwiczenia należy pamiętać, o wolnym i kontrolowanym tempie wykonania oraz nie dotykaniu ziemi pomiędzy kolejnymi powtórzeniami.