Pływanie w czasie ciąży jest jak najbardziej wskazane, ponieważ posiada wiele zalet, ale o tym za chwilę. Będąc w ciąży musimy jednak pamiętać o tym, aby nie wymagało od kobiety w ciąży zbyt dużego wysiłku.
Pływanie ma ją odprężyć i zrelaksować. Należy więc zadbać o to, aby pływanie lub inne ćwiczenia wykonywane w wodzie były przede wszystkim bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka.
Leżąc w wodzie nasze ciało rozluźnia się, zwłaszcza mięśnie przy kręgosłupie, który w czasie ciąży jest bardzo obciążony. Każda kobieta będąca w ciąży odczuwa ból pleców i zmaga się z opuchlizną. Warto zaznaczyć, że pobyt na basenie doskonale wpływa na układ krwionośny.
Delikatny nacisk wody na naczynia krwionośne powoduje, że zaczynają one się rozluźniać. Wówczas krew zaczyna szybciej krążyć, wyrównuje się poziom wody w organizmie. Kobieta po godzinnej kąpieli czuje się nie tylko odprężona, ale także lepiej wygląda. Jej nogi nie są tak opuchnięte, podobnie jak pozostałe partie ciała.
Wybierając się na basen, warto mieć na uwadze to, że w weekendy może być ona bardzo oblegany. Lepiej korzystać z basenu w tygodniu i to w godzinach porannych, jeśli jest taka możliwość. Wówczas nie będzie obawy, że ktoś niechcący szturchnie nas podczas pływania. Kobieta będzie mogła spokojnie popływać nie przejmując się gromadą głośnych, szalejących w wodzie dzieci.
Jak pływać? Wszystko zależy od naszych umiejętności, choć należy zaznaczyć, że styl nazywany powszechnie „motylkiem” niekoniecznie jest dobrym pomysłem, ponieważ woda zbyt mocno uderzając o brzuch, może spowodować skurcze macicy.
Najbardziej optymalnym stylem pływania podczas ciąży jest pływanie na plecach. Najbardziej zaangażowane są wtedy nogi, a reszta ciała, zwłaszcza plecy, odpoczywają, a brzuch nie jest narażony na jakiekolwiek obciążenie.
Uwaga! Nurkowanie i skakanie do wody w czasie ciąży jest surowo zabronione!