Pilates w czasie ciąży

Pilates w czasie ciąży

Pilates to zestaw ćwiczeń rozciągających, który może wykonywać każdy, także kobiety w ciąży. Pilates przede wszystkim wzmacnia mięśnie, co jest bardzo pożądane dla kobiet przygotowujących się do porodu. Oprócz tego ćwiczenia należące do systemy pilates odciążają kręgosłup i uelastyczniają ciało. Pilates to tak naprawdę połączenie gimnastyki i jogi. Dla kobiet w ciąży dobre są nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale także oddechowe. Wówczas odciąża się kręgosłup, niweluje się ból pleców, a wzmacnia się mięśnie brzucha.

Ćwiczenie 1. Podnoszenie miednicy

Kładziemy się na plecach, na macie. Możemy podłożyć sobie pod plecy koc, aby nie odczuwać zbytniego bólu kręgosłupa. Nogi zginamy w kolanach i rozstawiamy je w lekkim rozkroku. Ręce mogą spoczywać blisko tułowia lub prostopadle do maty. Jeśli ułożyliśmy się we właściwej pozycji i nie odczuwamy żadnego bólu, możemy przystąpić do wykonywania ćwiczenia, tzn. próbujemy unieść miednicę ku górze. Wykonujemy to ćwiczenia bardzo ostrożnie, bez nadmiernego wysiłku, bo nie o to chodzi w tym ćwiczeniu. Pamiętajmy, aby podczas wykonywania ćwiczenia skupić się na oddychaniu. Tego typu ćwiczenie wzmacnia dno miednicy i mięśnie brzucha.

Ćwiczenie 2. Skręty kręgosłupa

Kobietom w ciąży często doskwiera ból kręgosłupa, ze względu na ciężar maluszka. Skręty rozruszają trochę kręgosłup, rozluźniając przez to mięśnie, jakie się przy nim znajdują. Ćwiczenie można wykonać w każdym miejscu i o każdej porze. Wystarczy stanąć w lekkim rozkroku, ręce ułożyć na biodrach i zacząć się skręcać raz w lewą, a raz w prawą stronę. Ćwiczenie należy wykonywać systematycznie, tylko wtedy możliwe jest zlikwidowanie bólu w plecach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*