Najlepsze ćwiczenia dla seniorów

Najlepsze ćwiczenia dla seniorów

Aktywność fizyczna powinna towarzyszyć człowiekowi zawsze, bez względu na wiek, płeć itp. Sport to zdrowie, a uwalnianie endorfin (hormonów szczęścia) dodatkowo pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie. Jakie ćwiczenia będą najlepsze i najbezpieczniejsze dla osób starszych? Z pewnością te, które zaangażują wszystkie partie ciała, ale jednocześnie zbyt mocno ich nie obciążą.

Ćwiczenia na świeżym powietrzu

Dla osób starszych najkorzystniejszy okaże się spacer na świeżym powietrzu. Jeśli kogoś męczą zbyt duże dystanse, mogą skorzystać z kijków do nordic walking. W ten sposób nie obciąży się tak mocno stawów, o które w podeszłym wieku należy szczególnie dbać. Spacer pozytywnie wpływa na organizm. Poprawia krążenie krwi, eliminuje nadciśnienie i dostarcza organizmowi potężnej dawki tlenu. W ten sposób, mimo wysiłku, seniorzy czują się lepiej, są wypoczęci i odprężeni.

Ćwiczenia na siłowni. Czy to dobry pomysł?

Obecnie wiele klubów fitness oraz siłowni oferuje specjalne zajęcia dostosowane do osób starszych. Trening na siłowni obejmuje ćwiczenia jedynie na sprzęcie, który nie obciąża mocno różnych partii ciała. Seniorzy często więc ćwiczą na:

  • stacjonarnym rowerze,
  • orbitreku,
  • tzw. wioślarzu,
  • bieżni mechanicznej.

Na każdym z wyżej wymienionych sprzętów można ustawić dowolne tempo ćwiczeń, dlatego każdy może wybrać taki trening, który odpowiada jego kondycji. Żadnego ćwiczenia nie należy wykonywać na siłę. Jeśli starsza osoba nie czuje się zbyt dobrze, lepiej zmienić ćwiczenie lub zrobić sobie krótką przerwę. Bardzo istotne jest, by nie wykonywać na siłowni ćwiczeń związanych z podnoszeniem ciężarów, czyli używania sztang, hantli itp. W podeszłym wieku tego typu ćwiczenia nie są wskazane, ponieważ zbyt mocno obciążają serce.

Seniorzy mogą trenować, ale musi się to odbywać zgodnie z tym, co dyktuje im ich organizm. W razie jakiegokolwiek bólu czy innej dolegliwości, należy zrezygnować z treningu, a najlepiej udać się do lekarza, jeśli symptomy są niepokojące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*