Joga w ciąży

Joga w ciąży

Joga jest obecnie jedną z najpopularniejszych form ćwiczeń, z której korzystają kobiety, mężczyźni, dzieci, ale często także kobiety w czasie ciąży. Ze względu na bardzo wiele pozycji, jakie posiada joga, ćwiczenia można przystosować do każdego. Ćwiczenie jogi polega przede wszystkim na rozciągnięciu ciała oraz jego odprężeniu. Jeśli ciało przyzwyczai się do ćwiczeń, to po jakimś czasie zniknie napięcie w ciele, a dodatkowo po wszelkiego typu schorzeniach, jakie nas dopadły, nie pozostanie śladu. Ćwiczenia jogi w czasie ciąży ułatwią przyjście maleństwa na świat, złagodzą bóle, zarówno przed, w trakcie, jaki i po porodzie. Oto kilka łatwych i bezpiecznych ćwiczeń, jakie można wykonać samemu w domu lub też na zajęciach jogi. Należy jednak pamiętać, aby nie ćwiczyć, gdy czujemy, że coś nas boli. Ważne jest także, aby będąc w ciąży nie wykonywać ćwiczeń na siłę. Wszystko należy robić na tyle, na ile pozwala organizm.

Pozycja drzewa

Stajemy prosto, tak byśmy czuły, że nasza stojąca pozycja jest stabilna. Potem przenosimy ciężar ciała na prawą nogę, a lewą podnosimy zginając w kolanie i opierając na wewnętrznej stronie prawego uda. Ręce podnosimy do góry, dłonie splatamy i staramy się rozciągnąć się jak tylko możemy w górę. Jeśli mamy problem w utrzymaniu równowagi, ćwiczenie to można wykonać przy ścianie.

Pozycja krawca

Siadamy na podłodze i prostujemy plecy. Stopy przyciągamy do siebie, jak najbliżej możemy. Staramy się oddychać głęboko, równomiernie. Wykonujemy krótki wdech i bardzo długi wydech. Staramy się także rozluźnić plecy i bark. To ćwiczenie pozwoli udom rozluźnić się, co jest bardzo potrzebne udom podczas bycia w ciąży.

Przysiad

Stajemy w rozkroku, stopy kierujemy na zewnątrz. Kolana zginamy w taki sposób, jak byśmy chciały przykucnąć. Ręce unosimy do góry, a dłonie splatamy. Ćwiczenie to ułatwia rozszerzanie miednicy, co jest bardzo potrzebne do porodu, aby był jak najmniej bolesny. Taka pozycja jest także bardzo korzystna dla dziecka, które może w ten sposób prawidłowo ułożyć się do porodu.

Relaks, czyli zasłużony odpoczywanie po ćwiczeniach

Kładziemy się na boku, ze zgiętą nogą. Jest to najwygodniejsza pozycja dla kobiet w czasie ciąży. Ciało odpoczywa, napięcie znika. Pod głowę warto podłożyć poduszkę lub rękę, aby kręgosłup był w linii prostej. Staramy się wyrównać oddech i skupić się tylko i wyłącznie na sobie. Wszystkie niepotrzebne myśli odsuwamy od siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*