Jazda na rowerze jest doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy zmagają się z bólem nóg, stawów itp. Jazda na rowerze poprawia krążenie w całym organizmie, wzmacnia kondycję, kształtuje mięśnie. Wytwarzane endorfiny powodują także polepszenie samopoczucia oraz dotlenienie całego organizmu, co korzystnie wpływa na nasz stan psychiczny i fizyczny. Co więcej, jazda rowerem pomoże nam zgubić także zbędne kilogramy, zwłaszcza w okolicach ud i pośladków.
Jazda jednośladem wymaga poświęcenia czasu, ponieważ tylko regularny, systematyczny trening może przynieść zamierzone efekty. Jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z rowerem należy się do tego odpowiednio przygotować. Na początku dystanse powinny być krótsze, wystarczy po 20 min. jazdy dziennie. Ważne jest, aby podczas jazdy starać się jechać cały czas tym samym tempem. Prędkość nie jest w tym momencie najważniejsza. Początkowe treningi mają powoli przygotowywać organizm do dłuższych dystansów.
Wiele rowerów posiada przerzutki, dlatego wysiłek może być zmieniany w zależności od ustalonego wcześniej tempa. Typowe rowery miejskie, czyli rowery holenderskie, które zapewniają jazdę z wyprostowanym kręgosłupem, są idealnym rozwiązaniem dla osób z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa. Wówczas kręgi są ustawione równo i nacisk na nie jest równomierny.
Jazdę rowerem mogą uprawiać wszyscy, zarówno osoby bardzo szczupłe, dzieci oraz osoby zmagające się z nadwagą.