Jazda na rowerze stacjonarnym powoduje wzmocnienie i wytrzymałość mięśni ud oraz łydek, dlatego jazda na rowerze szczególnie polecana jest osobom, które chciałyby stać się posiadaczami kształtnych, wymodelowanych nóg.
Nie będziemy w tym momencie opisywać, jak należy jeździć na rowerze, ponieważ każdy już to wie. Należy jedynie wspomnieć o tym, by ustawić odpowiednią wysokość siodełka, tak by stopy swobodnie opadały na pedały. Kierownica powinna być usytuowana we właściwej odległości, aby zbytnio nie obciążać kręgosłupa.
To, na co powinniśmy zwrócić uwagę, to jak długo powinniśmy jeździć, aby efekty były jak najszybsze. Przede wszystkim nie zaczynajmy od bardzo szybkiego tempa, to wcale nie jest wskazane. Dużo lepsza, bo skuteczniejsza, jest wolna, ale za to długa „przejażdżka”. Podczas jazdy na rowerze stacjonarnym zwróćmy uwagę na nasze tętno, nie powinno ono przekraczać 140-150 uderzeń na minutę dla osób młodszych i 120 dla osób starszych. Optymalna prędkość to 15-20 km/h. Jeśli będziemy jeździć codziennie, po 10-15 minut, efekty powinny być widoczne już po kilku miesiącach.
Na koniec ważna informacja. Po każdej jeździe, poświęćmy chwilę na ćwiczenie rozciągająco-relaksacyjne dla nóg, aby uniknąć zakwasów.