Każda kobieta, która urodziła dziecko marzy o tym, by jak najszybciej wrócić do formy sprzed ciąży. W tym mogą jej pomóc nie tylko odpowiednia dieta, ale także, a może przede wszystkim, ćwiczenia. Najważniejsza jest systematyczność. Jeśli każdego dnia znajdziemy chociaż 15-20 minut na to, by chwilę poćwiczyć, efekty będą zadowalające i bardzo szybkie.
Kategoria: Ćwiczenia w czasie ciąży
W czasie ciąży można uprawiać sport. Aktywność fizyczna jest wręcz zalecana przez lekarzy, ponieważ ćwiczenia w czasie ciąży pozytywnie wpływają nie tylko na samopoczucie, ale także powodują, że sam poród przebiega bez zakłóceń. Ćwiczenia w ciąży zmniejszają także występowanie opuchlizny i bólu pleców. Należy jednak pamiętać, aby ćwiczenia wykonywać po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Kobieta w ciąży powinna się dużo ruszać, ponieważ nie tylko ułatwi jej to poród, ale także pozytywnie wpłynie na okres połogu, ponieważ mięśnie będą w odpowiedniej kondycji. W czasie trzeciego, czyli ostatniego, trymestru kobieta powinna być aktywna, jednak powinna także obserwować własne ciało i reagować na najmniejszy nawet sygnał, kiedy dzieje się coś niekorzystnego zarówno dla dziecka, jak i dla niej. Jeśli w czasie wykonywania ćwiczeń będzie odczuwać jakikolwiek ból, powinna jak najszybciej przerwać trening, a jeśli dolegliwości nie ustąpią, powinna skontaktować się z lekarzem.
Ruch w czasie ciąży jest jak najbardziej wskazany, o ile przestrzega się pewnych zasad. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby nie wykonywać ciężkich, obciążających brzucha ćwiczeń. Może to negatywnie wpłynąć na płód. Nie oznacza to jednak, że przez całą ciążę powinno się „leżeć i pachnieć”. Nic z tych rzeczy.
Kobiety w ciąży poświęcające każdego dnia przynajmniej 30 minut na gimnastykę, lepiej przejdą poród, ponieważ ich mięśnie będą wzmocnione i rozciągnięte. Jeśli dodatkowo ćwiczenia będą wykonywane na świeżym powietrzu, dostarczą kobiecie potrzebnego tlenu, który pozwoli wyrównać oddech i odpręży całe ciało. Wykonywanie ćwiczeń gimnastycznych musi być bezpieczne, dlatego z treningu należy wykluczyć tzw. „brzuszki” pod każdą postacią, także podskoki, wymachy itp.
Spacer podczas bycia w ciąży jest bardzo dobrą opcją, jednak za którymś razem może wydać się zbyt nudny. Wówczas dobrą opcją jest nordic walking. Wystarczy zakup kijków, wygodne obuwie oraz ubranie. Najlepiej byłoby znaleźć sobie kogoś, kto chodziłby razem z nami na spacery z kijkami. Samotne chodzenie po lesie, dodatkowo w ciąży, jest dość ryzykowne. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zapisanie się na zajęcia z nordic walking przystosowane specjalnie dla kobiet w ciąży.
Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest wykonywanie ćwiczeń w czasie ciąży. Ciąża to nie choroba, więc ruch jest jak najbardziej wskazany, ponieważ wpływa pozytywnie nie tylko na przyszłą mamę, ale także na maleństwo. Poniżej podajemy kilka prostych ćwiczeń dla kobiet w ciąży, które wykonuje się przy użyciu piłki fitball. Podczas wykonywania ćwiczeń należy zachować ostrożność. Jeśli wyczujemy, że dane ćwiczenie jest dla nas zbyt ciężkie lub odczuwamy niepokojący ból podczas jego wykonywania, należy natychmiast przerwać ćwiczenie.