Ćwiczenia w ciąży uzależnione od trymestru

Ćwiczenia w ciąży uzależnione od trymestru

Kobiety w ciąży powinny pamiętać o tym, że wykonywanie ćwiczeń powinno być uzależnione od trymestru ciąży. Ćwiczenia w poszczególnych trymestrach znacząco różnią się od siebie. Są pewne ćwiczenia, których absolutnie nie powinno się wykonywać w ostatnim trymestrze, ponieważ mogą nieprawidłowo wpływać o maleństwo. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych rodzajów ćwiczeń w pierwszym, drugim i trzecim trymestrze. Pierwszy trymestr (do końca 12. tygodnia ciąży)

Choć kondycja kobiety na typ etapie ciąży jest słaba, to może ona wykonywać większość ćwiczeń, o ile jej samopoczucie i siła na to pozwalają. Jeśli kobiety czuja spadek formy, to niech nie robią nic na siłę. W końcu ćwiczenia mają być dla nas przyjemnością, a nie ciężkim obowiązkiem.

Drugi trymestr (13.-26. tydzień ciąży)

Jest to najlepszy, najbardziej optymalny moment, kiedy kobieta czuje się dobrze, a brzuch nie jest jeszcze taki duży. Wówczas wykonywanie ćwiczeń przychodzi z łatwością. Doskonałym pomysłem jest jazda na rowerze stacjonarnym czy ćwiczenia na steperze. Na lepsze samopoczucie wpłyną także proste ćwiczenia rozciągające. Lepiej zapomnieć o ćwiczeniach siłowych, czyli takich związanych z podnoszeniem ciężarków itp. Dużym powodzeniem na tym etapie ciąży cieszą się takie ćwiczenia, jak koci grzbiet, które pomogą rozruszać trochę kręgosłup. W drugim trymestrze dobrze jest wykonywać klasyczne ćwiczenia gimnastyczne (przysiady, nożyce itp.) Klasycznych brzuszków starajmy się raczej unikać, brzuszek należy oszczędzać.

Trzeci trymestr (27.-40. tydzień ciąży)

Ostatni, trzeci trymestr, jest najbardziej męczący dla przyszłych mam. Mogą odczuwać duże zmęczenie związane z wielkością i ciężarem maleństwa. Wielkość brzucha nie pozwala na wykonywanie zbyt dużych ruchów. Obrzmienia spowodowane zatrzymującą się wodą w organizmie powodują, że kobieta nie tylko jest zmęczona fizycznie, ale także psychicznie. Na tym etapie wskazane są ćwiczenia na piłce, częste spacery i leżenie na boku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*