Zbyt mocne przemęczenie kręgosłupa, które wynikają bezpośrednio z siedzącego trybu życia, nieprawidłowej postawy podczas dźwigania, braku ruchu czy też złego chodzenia, przyczyniają się do zmniejszenia ruchliwości kręgosłupa. Między ruchem a zdrowiem kręgosłupa zachodzi istotna zależność. Każda forma aktywności fizycznej jest wskazana jeśli zależy nam na utrzymaniu kręgosłupa w jak najlepszym stanie. Im dłużej się ruszamy, tym bardziej odciążamy kręgosłup.
Ruch jest jak najbardziej wskazany, by kręgosłup zachował swoją ruchliwość i elastyczność, aby nie dopuścić do zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Tak więc złotym środkiem do utrzymania kręgosłupa w jak najlepszej formie jest jego pełna ruchomość. Oto kilka ćwiczeń na rozruszanie kręgosłupa:
Ćwiczenie 1.
Kładziemy się na plecach, ręce kładziemy wzdłuż tułowia. Nogi zgięte w kolanach. Kładziemy się na prawym boku. Wracamy do pozycji wyjściowej i wykonujemy ćwiczenie tym razem na lewym bok, tak jak obrazuje to rysunek poniżej:
Ćwiczenie 2.
Pozycja wyjściowa: klękamy na podłodze z wyprostowanymi rękoma. Następnie, nie zmieniając ułożenia dłoni, opuszczamy ciało równolegle do podłoża, w taki sposób, by pośladki dotykały pięt. Ćwiczenie wykonujemy 10 razy.
Ćwiczenie 3.
Kładziemy się na podłodze ze zgiętymi nogami. Ręce leżą blisko tułowia. Podnosimy głowę w taki sposób, jak jest to zobrazowane na rysunku (tak jakbyśmy chcieli dotknąć głową klatki piersiowej). Ćwiczenie wykonujemy 10 razy.