Wydawałoby się, że dzieci, ze względu na tak młody wiek, nie powinny wiedzieć, czym jest stres. W większości przypadków pewnie tak właśnie jest, jednak w obecnych czasach, dzieci przeżywają także wiele traumatycznych przeżyć, do których zaliczyć można m.in. problemy z nauką w szkole, niedogadywanie się z rówieśnikami, przemoc w rodzinie, a w najgorszych przypadkach śmierć bliskiej osoby.
Kategoria: Ćwiczenia relaksujące
Ćwiczenia relaksujące są typem ćwiczeń, które oddziałują nie tylko na ciało, ale także na umysł. Relaks potrzebny jest każdemu człowiekowi, ponieważ poprawia samopoczucie i jest szybkim sposobem na pokonanie stresu. Ćwiczenia relaksacyjne poprawiają krążenie krwi, odblokowują niepotrzebne napięcie, wyrównują oddech i rozluźniają mięśnie, dzięki czemu czujemy się lepiej.
W dzisiejszych czasach ludzie są coraz bardziej zabiegani i zestresowani. Nadmierny stres powoduje, że jesteśmy coraz mniej wydajni i coraz bardziej podatni na infekcje oraz dosięgają nas różne problemy zdrowotne. Ważnym elementem ćwiczeń w medytacji relaksacyjnej jest umiejętność rozluźnienia się. Powinno się zachować przy tym odpowiednią sprawność umysłu, czyli należy znaleźć równowagę pomiędzy stanem rozluźnienia a koncentracją. Umiejętność ta pozwoli wykonywać efektywniej wszelkie zadania.
Trening autogenny to jeden z metod skutecznego i szybkiego odprężenia ciała. Został opracowany przez niemieckiego psychiatrę i psychoterapeutę – Johannesa Heinricha Schultza. Trening ten składa się z sześciu ćwiczeń relaksacyjnych wykonywanych w różnych pozycjach. Trening ma na celu wywołanie w osobie ćwiczącej przede wszystkim uczucia ciepła i płynnego, równomiernego oddechu. Wówczas organizm całkowicie się odpręża.
Ćwiczenia w wodzie są doskonałą formą relaksu, ponieważ nie tylko odprężają ciało, ale także psychikę. Woda mimowolnie rozluźnia mięśnie, dlatego w wodzie wykonujemy ćwiczenia, których normalnie nie bylibyśmy w stanie zrobić. Ciało zanurzone w wodzie jest cały czas przez nią obmywane, a to z kolei działa na nie niczym masaż. Jeśli mamy stresującą i dodatkowo obciążającą fizycznie pracę, warto przynajmniej raz w miesiącu wybrać się na basen i skupić się na ćwiczeniach relaksacyjnych w wodzie, do których zalicza się:
Ćwiczenia rozluźniające niekoniecznie muszą wiązać się tylko i wyłącznie z ogólnym wyciszeniem i odprężeniem całego ciała. Mogą być wykonywane pod określoną jego cześć, np. twarz. Być może dla niektórych jest to dość dziwne, ale twarz może być zbyt napięta, zwłaszcza wtedy, kiedy jesteśmy zestresowani lub mocno skupieni przy wykonywaniu jakiegoś zadania. Przerwę w pracy można wykorzystać właśnie na ćwiczenia rozluźniające nie tylko mięśni twarzy, ale także szyi.
Obecnie większość wykonywanych prac związanych jest z siedzącą pracą przy komputerze. Technika poszła tak do przodu, że bez komputera firma tak naprawdę nie może istnieć. Kiedyś komputery były używane w biurach, najczęściej w sekretariacie i w urzędach. Dzisiaj sytuacja radykalnie się zmieniła, ponieważ prawie każdy pracownik zatrudniony w zakładzie pracy posiada swój własny komputer, na którym pracuje. Nawet w szkołach wprowadzane są już komputery znajdujące się w każdej sali lekcyjnej, które pomału zastępują tradycyjny dziennik lekcyjny.