Ćwiczenia relaksujące na oczy

Ćwiczenia relaksujące na oczy

Jest wiele prostych i szybkich ćwiczeń, które zapewniają odprężenie naszym oczom, które w ciągu całego dnia narażone są na duże obciążenie. Ćwiczenie relaksujące oczy powinny być wykonywane zwłaszcza przez osoby, które pracują ponad 4 godziny dziennie przed komputerem. Gałki oczne, jeśli zbyt długo narażone są na patrzenie w monitor, wysuszają się, a w związku z tym może dojść np. do zapalenia spojówek oraz innych chorób oczu. Wówczas należy stosować ochronne okulary oraz nawilżające krople do oczu. Dodatkową pomocą dla zmęczonych oczu są także specjalne ćwiczenia. Kilka z nich przedstawiamy poniżej:

Patrzenie w różne odległości

Tego typu ćwiczenie poprawia akomodację oka, czyli przystosowywanie się go do różnych odległości. Raz patrzymy na wybrany punkt znajdujący się bardzo daleko, a potem patrzymy na jakiś przedmiot, który mieści się bardzo blisko nas. Ćwiczenie wykonujemy kilkakrotnie, pamiętając, aby za każdym razem zatrzymać wzrok chociaż na kilka sekund. Ćwiczenie to można wykonywać wszędzie, gdziekolwiek się znajdujemy – w domu, w pracy, na spacerze itp.

Tzw. Palming, czyli przymykanie powiek

Oczy zasłaniamy w taki sposób, aby nie dochodziło do nich żadne światło. Następnie włączamy relaksacyjną muzykę i staramy się odgonić złe myśli. Nasz umysł zajmują tylko przyjemne refleksje. Pozostajemy w takiej pozycji przynajmniej kilka minut. Po otwarciu oczu postarajmy się popatrzeć na jakieś kojące kolory, np. na kolor zielony, który działa uspokajająco i odprężająco.

Wodzenie wzrokiem za „ósemką”

To wykonania tego ćwiczenia będziemy potrzebować długopisu lub ołówka. Wyciągamy dłoń z długopisem przed siebie i zaczynamy kreślić nią ósemkę, jednocześnie kierując wzrok na długopis i podążając za nim wzrokiem. Tego typu ćwiczenie nie tylko odprężają wzrok, ale także go polepszają, choć, aby jakiekolwiek efekty były widoczne, ćwiczenia ta należy wykonywać systematycznie, kilka razy dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*