Wydawałoby się, że dzieci, ze względu na tak młody wiek, nie powinny wiedzieć, czym jest stres. W większości przypadków pewnie tak właśnie jest, jednak w obecnych czasach, dzieci przeżywają także wiele traumatycznych przeżyć, do których zaliczyć można m.in. problemy z nauką w szkole, niedogadywanie się z rówieśnikami, przemoc w rodzinie, a w najgorszych przypadkach śmierć bliskiej osoby.
Takie sytuacje często przerastają najmłodszych. Aby im pomóc, wysyła się je na zajęcia terapeutyczne, podczas których nierzadko stosuje się techniki relaksacyjne, które polegają przede wszystkim na wykonywaniu specjalnych ćwiczeń uspokajających i wyciszających dziecko. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych ćwiczeń relaksujących dla dzieci.
1. Masaż „Idą konie po betonie…”
Jest to jeden z najbardziej znanych wierszyków, podczas którego wykonuje się masaż z uwzględnieniem recytowanego wiersza:
„Idą konie po betonie, a za nimi słonie. Idzie pani na szpileczkach. Płynie rzeczka, pada deszczyk… Czujesz dreszczyk?”
Kiedy idą konie i słonie, wykonujemy na plecach dzieci lekkie tłuczenie całymi piątkami. Jeśli mowa o szpileczkach, podczas masażu dziecko będzie odczuwało lekki kłucie. Przy rzeczce wykonujemy ruch płynącej rzeki, czyli kreślimy wzdłuż pleców długą, wygiętą kreskę. Gdy pada deszczyk, pukamy opuszkami palców dziecko na karku. W ten sposób dziecko nie znudzi się tak szybko masażem, a z pewnością będzie zrelaksowane, odprężone i wolne od wszelkich napięć.
2. Harmonijny oddech
Dziecko siada na poduszce lub na kocu. Prostuje plecy i skupia się tylko i wyłącznie na oddychaniu. Dobrze, gdyby miało zamknięte oczy. W tle może lecieć spokojna muzyka. Dziecko w ten sposób się wycisza i uspokaja. Jeśli dziecko ma problem ze skoncentrowaniem się na tego typu ćwiczeniu, można powiedzieć, że jest to zabawa i jeśli wytrzyma tak 2-3 minuty, otrzyma jakąś nagrodę.
3. Relaks przy muzyce
Dziecko kładzie się na macie. Przykrywamy je kocem i włączamy relaksacyjną muzykę. Dziecko zamyka oczy i stara się pozbyć napięcia w całym ciele. Naszym zadaniem jest mówić do niego spokojnie i bardzo wolno, że jego ciało staje ciężkie, wszystkie mięśnie są rozluźnione… Jest to tzw. trening autogenny Schultza. W Internecie można znaleźć dokładny tekst treningu.
Tego typu ćwiczenia pomagają dzieciom kontrolować własne zachowanie, gesty, słowa itp. Wiedzą, jak zachować się w sytuacjach stresujących. Wyciszenie i relaks pomogą im pokonać wszelkie trudności.