Obecnie większość wykonywanych prac związanych jest z siedzącą pracą przy komputerze. Technika poszła tak do przodu, że bez komputera firma tak naprawdę nie może istnieć. Kiedyś komputery były używane w biurach, najczęściej w sekretariacie i w urzędach. Dzisiaj sytuacja radykalnie się zmieniła, ponieważ prawie każdy pracownik zatrudniony w zakładzie pracy posiada swój własny komputer, na którym pracuje. Nawet w szkołach wprowadzane są już komputery znajdujące się w każdej sali lekcyjnej, które pomału zastępują tradycyjny dziennik lekcyjny.Nie da się ukryć, że ośmiogodzinna praca przy komputerze nie wpływa korzystnie na stan naszego zdrowia. Wówczas z pomocą przychodzą ćwiczenia relaksujące, które mają na celu rozruszanie organizmu, uniknięcie powstania chorób zawodowych itp.
Przy pracy przy komputerze, po każdej przepracowanej godzinie pracownikowi przysługuje 5 minut przerwy. Czas ten najlepiej poświęcić właśnie na wykonanie kilku rozluźniających, rozciągających ćwiczeń.
Ćwiczenie 1.
Rozciąganie pleców. Wstajemy i podnosimy ręce do góry splatając je tuż nad głową. Wyciągamy się ku górze jak najmocniej. W ten sposób rozciągamy kręgosłup i pobudzamy krążenie krwi nie tylko w nogach, ale w całym organizmie. Dobrym ćwiczeniem na rozciągnięcie pleców są także skłony oraz pochylanie się w prawą i lewą stronę.
Ćwiczenie 2.
Rozciąganie nóg. Nogi są bardzo zarażone na złe krążenie krwi, a nawet na zatrzymanie krążenie, zwłaszcza wtedy, kiedy siedząc zakładamy nogę na nogę. Wówczas odczuwamy dyskomfort, ponieważ noga staje się bezwładna. Takie zjawisko jest niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do powstania żylaków i, co gorsza, do zakrzepicy. Podczas przerwy warto „rozprostować” nogi, pochodzić chwilę, zrobić kilka przysiadów itp.
Ćwiczenie 3.
Rozgrzewanie dłoni. Przy pracy przy komputerze mocno narażone są także nasze dłonie, zwłaszcza nadgarstki, które podczas pisania na klawiaturze są mocno wygięte, a tak naprawdę powinny swobodnie leżeć na klawiaturze. Taka sytuacja może doprowadzić do tzw. zespołu cieśni nadgarstka. Choroba ta skutkuje tym, że nie jesteśmy w stanie ruszać dłonią… Aby tego uniknąć powinniśmy co jakiś czas „rozgrzać” nadgarstki poprzez wyginanie ich w różne strony, tzw. „strzepywanie”, masowanie ich druga ręką itp. Dobrym pomysłem jest zakupienie piłeczki rehabilitacyjnej i ściskanie jej co pewien czas dłonią, co bardzo wzmocni i usprawni nadgarstki.
Ćwiczenie 4.
Ćwiczenia na oczy. Oczy także bardzo cierpią przy komputerze. Często zaczynają łzawić, są zaczerwienione itp. Wzrok się pogarsza, a my czujemy się zmęczeni i rozdrażnieni. Wówczas dobrze jej wykonywać co pewien czas ćwiczenia typu: zamykanie oczu na kilka sekund, patrzenie na przedmiot, który jest blisko nas, a potem na przedmiot bardzo oddalony, podążanie wzrokiem za „ósemką” kreśloną przed nosem. Okuliści doradzają także, aby co pewien czas spoglądać na coś zielonego, ponieważ zieleń działa kojąco i uspokajająco na wzrok.