Każda kobieta, która urodziła dziecko marzy o tym, by jak najszybciej wrócić do formy sprzed ciąży. W tym mogą jej pomóc nie tylko odpowiednia dieta, ale także, a może przede wszystkim, ćwiczenia. Najważniejsza jest systematyczność. Jeśli każdego dnia znajdziemy chociaż 15-20 minut na to, by chwilę poćwiczyć, efekty będą zadowalające i bardzo szybkie.
Zdrowie na pierwszym miejscu
Młoda mama, która przeszła poród (czy to naturalny czy cesarskie cięcie) musi wiedzieć, że był to ogromny wysiłek z jej strony, dlatego zdrowie powinno być na pierwszym miejscu. Jeśli w trakcie ćwiczeń zacznie odczuwać jakiekolwiek ból, natychmiast powinna przerwać trening. To sygnał od organizmu, że coś jest nie tak. Zanim więc zaczniemy jakiekolwiek ćwiczenia musimy odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Przede wszystkim, czy nasz stan zdrowia pozwala na wykonywane ćwiczeń, czy połóg przeszedł bez komplikacji, czy dziecko jest w tym momencie pod dobrą opieką i czy wysiłek, jaki włożymy w ćwiczenia, nie wpłynie negatywnie na nasze ogólne samopoczucie. Nie powinno się robić nic na siłę.
Zalety ćwiczeń po porodzie
Podczas ćwiczeń nie tylko spalamy zbędne kalorie, ale także uwalniamy endorfiny, czyli hormony szczęścia, wydzielane w wyniku wysiłku fizycznego. W ten sposób poprawiamy swoje samopoczucie, stajemy się radośniejsi, a to w dużej mierze wpływa pozytywnie także na nasze otoczenie. Zyskuje na tym i matka, i dziecko, i partner. Poprawa sylwetki to także pozytywny aspekt ćwiczeń. Wymodelowana, ukształtowana odpowiednio sylwetka również doskonale wpływa na nasze samopoczucie.
Jak więc widać z powyższych rozważań na temat ćwiczeń po porodzie korzyści są liczne i nie da się ukryć, że bardzo cenne. Mamy nadzieję, że młode mamy po przeczytaniu tego wpisu zmotywują się i zaczną trenować. Na początku wystarczy kilka prostych ćwiczeń gimnastycznych. Można także zacząć od spacerów, a dopiero później przejść do bardziej wyczynowych ćwiczeń. Młode mamy bardzo chwalą sobie ćwiczenia na orbitreku oraz rowerze stacjonarnym.