Ćwiczenia oddechowe dla kobiet w ciąży

Ćwiczenia oddechowe dla kobiet w ciąży

Ćwiczenia w czasie ciąży nie opierają się jedynie na ćwiczeniach fizycznych, ważne są także odpowiednie ćwiczenia oddechowe, dzięki którym ciężarna kobieta właściwie przygotuje się do porodu. Oddychanie z pozoru wydaje się czymś łatwym, w końcu każdy człowiek robi to codziennie, bez zastanowienia. W czasie ciąży oddech jest jednak istotną sprawą, ponieważ oddychanie w odpowiedni sposób rozluźnia ciało, a więc przyspiesz poród, dostarcza dziecku tlenu, łagodzi bóle rodzącej kobiety, a więc ma bardzo pozytywny wpływ na cały przebieg porodu.

Jak powinno przebiegać prawidłowe oddychanie kobiety ciężarnej? Tzw. oddychanie przeponowe, jak sama nazwa wskazuje, odbywa się przez przeponę. Siadamy na wygodnym krześle lub na łóżku, ramiona i barki swobodnie opuszczamy, aby nie mieć w sobie żadnego napięcia. Nabieramy głębokiego wdechu przez nos, a następnie powoli wypuszczamy je przez usta. Pamiętamy przy tym, aby nie oddychać płucami, tylko przeponą. Klatka piersiowa nie powinna się unosić. Brzuch wyciągnijmy maksymalnie do przodu, wtedy będziemy mieć pewność, że oddychamy przez przeponę. Ćwiczenie można także wykonać na leżąco, tak jak na filmiku poniżej:

Ćwiczenia dobrze wykonywać każdego dnia, rano i wieczorem. Ważne jest, aby podczas wykonywania ćwiczeń maksymalnie się skoncentrować, oddychanie wymaga skupienia i wyciszenia. Warto poświęcić na to 10-15 minut w ciągu dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*