Ćwiczenia na odcinek lędźwiowy kręgosłupa

Ćwiczenia na odcinek lędźwiowy kręgosłupa

Część lędźwiowa kręgosłupa jest szczególnie narażona na ból, ponieważ przy siedzącym trybie pracy, na tę część kręgosłupa jest największy nacisk. Wiele foteli i krzeseł biurowych posiada specjalne uwypuklenie i wkładki na cześć lędźwiową. Niestety nie zapewnia to maksymalnej ochrony. Właściwe dbanie o kręgosłup wymaga wykonywania także odpowiednich ćwiczeń:

1. kładziemy się na plecach. Kolana uginamy, pamiętając, aby stopy były oparte na podłożu. Ręce spoczywają wzdłuż tułowia. Jeśli jesteśmy już gotowi, przystępujemy do wykonania ćwiczenia., czyli unosimy biodra do góry, napinając jednocześnie pośladki. Wytrzymujemy kilka sekund i opadamy swobodnie na podłoże. Ćwiczenie najlepiej powtórzyć z 5-8 razy.

2. Kładziemy się na plecach. Kolana uginamy, stopy leżą na podłożu. Ręce tym razem nie spoczywają wzdłuż tułowia, tylko są ułożone na brzuchu. Przystępujemy do wykonania ćwiczenia. Unosimy głowę barki o raz splecione na brzuchu ręce. Odcinka lędźwiowego nie odrywamy od podłoża. Wytrzymujemy kilka sekund i wracamy do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzamy 8 razy.

3. Kładziemy się na podłodze, na brzuchu. Zwijamy sobie koc lub bierzemy wałek i wkładamy go pod brzuch. Wyprostowane ręce trzymamy przed sobą. Następnie podnosimy jednocześnie i naprzemiennie prawa nogę i lewa rękę, potem lewą nogę i prawą rękę. Wytrzymujemy kilka sekund i odpoczywamy. Ćwiczenie wykonujemy 8 razy na każdą stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*