Bezpieczne ćwiczenia w trzecim trymestrze ciąży

Bezpieczne ćwiczenia w trzecim trymestrze ciąży

Kobieta w ciąży powinna się dużo ruszać, ponieważ nie tylko ułatwi jej to poród, ale także pozytywnie wpłynie na okres połogu, ponieważ mięśnie będą w odpowiedniej kondycji. W czasie trzeciego, czyli ostatniego, trymestru kobieta powinna być aktywna, jednak powinna także obserwować własne ciało i reagować na najmniejszy nawet sygnał, kiedy dzieje się coś niekorzystnego zarówno dla dziecka, jak i dla niej. Jeśli w czasie wykonywania ćwiczeń będzie odczuwać jakikolwiek ból, powinna jak najszybciej przerwać trening, a jeśli dolegliwości nie ustąpią, powinna skontaktować się z lekarzem.

Propozycje ćwiczeń w trzecim trymestrze ciąży

Ćwiczenie I

Kobieta staje w niewielkim rozkroku za krzesłem, trzymając się jego oparcia. Następnie przystępuje do wykonywania przysiadów, pamiętając o jak najszerszym rozwarciu kolan. Kręgosłup powinien być cały czas wyprostowany. Przysiady wykonujemy bardzo powoli, pamiętając o równomiernym oddechu.

Ćwiczenie II

Do tego ćwiczenia potrzebny będzie niewysoki podest lub taboret. Stajemy obok taboretu w niewielkiej odległości tak, by móc wyprostować nogę w bok i ułożyć ją na taborecie. Następnie bardzo powoli przenosimy ciężar ciała na nogę spoczywającą na taborecie. W ten sposób rozciągamy mięśnie ud oraz łydek, a także rozciągamy stawy biodrowe. Ćwiczenie wykonujemy raz na lewą, a raz na prawą nagę.

Ćwiczenie III

Tym razem potrzebna nam będzie mata do ćwiczeń lub koc. Siadamy w siadzie skrzyżnym („po turecku”), dłonie spoczywają na kolanach. W tym ćwiczeniu skupiamy się głównie na oddechu, jednocześnie pamiętając o prawidłowej postawie kręgosłupa, zwłaszcza odcinku lędźwiowym. Wykonujemy wdech podnosząc ręce ku górze, a następnie wydech opuszczając ręce na kolana. Skupiamy się na tym, aby oddech był spokojny i równomierny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*